Alimenty na dziecko - kiedy trzeba je płacić?
Autor: Jessica Szymańska
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba, że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
W praktyce, oznacza, to że alimenty w postaci łożenia na utrzymanie dziecka w całości albo w części pokrywa jeden rodzic albo oboje rodzice. Znaczenie ma który z rodziców sprawuje bezpośrednią pieczę nad dzieckiem, czyli u którego z rodziców dziecko przebywa na stałe. W sytuacji, gdy jeden z rodziców samodzielnie sprawuje pieczę nad dzieckiem, a drugi z rodziców nie utrzymuje z dzieckiem żadnych kontaktów (nie czyni starań osobistych o wychowanie i rozwój dziecka), to rodzic ten obowiązany jest dostarczać dziecku środki na jego utrzymanie. Obowiązek alimentacyjny tego rodzica polega wówczas na pokrywaniu w całości kosztów utrzymania/ wychowania dziecka.
Natomiast w sytuacji, gdy rodzic utrzymuje kontakt z dzieckiem, czyni osobiste starania o jego wychowanie i rozwój, obowiązek alimentacyjny w postaci pokrywania kosztów utrzymania dziecka obciąża obojga rodziców. Wysokość alimentów zależy wówczas od stopnia zaangażowania rodzica, tego w jakim wymiarze czasu dziecko przebywa u drugiego z rodziców. Proporcje w jakich obojga rodziców jest obowiązanych do dostarczania kosztów utrzymania dziecka jest kwestią indywidualną, każdorazowo wymaga zapoznania z sytuacją i dokonania jej analizy.
Wskazać również należy, że w przypadku płacenia alimentów, w sytuacji, gdy rodzic zabierze dziecko na jeden miesiąc w roku (przykładowo na wakacje), alimenty za ten miesiąc nie podlegają potrąceniu. Rodzic nadal za ten miesiąc zobowiązany jest zapłacić alimenty. Zakres świadczenia alimentacyjnego jest szeroki i nie obejmuje tylko kosztów utrzymania związanych z potrzebami życia codziennego.
Sytuacja, gdy rodzice sprawują tzw. opiekę naprzemienną nad dzieckiem nie oznacza, że alimenty nie mogą być zasądzone. W takich sytuacjach często rodzice dążą do porozumienia. Jednak w braku porozumienia, może dojść do sytuacji, że żaden z rodziców nie będzie poczuwał się w obowiązku pokrywania większych wydatków. O ile wydatki życia codziennego, tj. wyżywienie, odzież, leki, leczenie, kosmetyki – tzw. rzeczy pierwszej potrzeby, nie powinny wywoływać sporów między rodzicami, przy opiece naprzemiennej, to spór ten zazwyczaj pojawia się w przypadku wydatków wpadkowych, tj. zakup sprzętu zimowego, zakup telefonu komórkowego, laptopa. Oczywiście rodzice mogą wydatki te pokrywać w równych częściach, niemniej jednak w braku porozumienia, warto uregulować tę kwestię na przyszłość.
Potrzebujesz pomocy z alimentami?
Porozmawiajmy o tym, co mogę dla Ciebie zrobić.